A cukorproblémákkal küzdők esetében is ajánlott a rendszeres testmozgás, hiszen a sportolás jó hatással van a cukoranyagcsere egyensúlyának beállítására és fenntartására. Továbbá szerepet játszik a normál testsúly elérésében és megtartásában, és nem utolsósorban a lelki egyensúly kialakításában is. A testmozgás csökkenti a vércukorszintet, hiszen energiafelhasználással jár. Viszont figyelembe kell venni, hogy a túlságosan megerőltető edzés vagy a hosszan tartó fizikai igénybevétel alacsony vércukorszint kialakulására hajlamosít, mely állapot további balesetek kialakulásának lehetőségét idézheti elő, hiszen megszédülésről, ájulásveszélyről, esésveszélyről lehet szó. Vajon milyen mozgásformák ajánlottak cukorbetegeknek?
Nagy tévhit a cukorbetegek körében, hogy szinte egyáltalán nem mernek mozogni, nem ismerik a rendszeres edzés fontosságát a betegség kezelésében. A cukorbetegek számára pedig fontos a mozgás, nem csak a szövődmények elkerülésére, de a vércukorszint normalizálásának érdekében is. A rendszeres (napi szintű) kardióedzés kitűnő választás a betegek körében. Akár már napi egy alkalommal végzett lassú intenzitású séta a futógépen, vagy tekerés a szobakerékpáron jó hatással tud lenni a cukoranyagcserére.
Diéta alapok
A már kialakult cukorbetegség esetében a kezelés alapja a megfelelő étrend és a rendszeres, személyre szabott mozgás. A sport és a táplálkozás célja kiegyensúlyozni, ideális szinten tartani a vércukorszintet, megfelelő szénhidrát-bevitellel javítani a szervezet működésén, de az edzéssel a vércukorszint kóros csökkenése, a hipoglikémia, és a növekedése is megakadályozható.
A betegséggel küzdőknek általában napi 4-5-szöri étkezés javasolt. A napi többszöri étkezés az egyik biztosítéka a testsúly sikeres csökkentésének és a súlygyarapodás megelőzésének. Figyelniük kell a szénhidrát-bevitelre, minden étkezésnek megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrátot kell tartalmaznia.Továbbá kerülni kell minden vércukrot gyorsan emelő élelmiszert és italt.
A családban előforduló cukorbetegség esetén már a megelőzésre is érdemes figyelmet fordítani. Ha már a betegség kialakulása előtt is rendszeresen végzünk kardióedzést és odafigyelünk a táplálkozásunkra sokat tehetünk a megelőzés érdekében.
A kardióedzés sok szempontból is jótékony hatással van szervezetünkre
Nem csak a fogyás szempontjából fontos, erősíti a szívet és a keringési rendszert, ami alapvető fontosságú az egészség megőrzése szempontjából. Jó hatással van keringési rendszerünkre, a légzésünkre, a tüdőkapacitásunkra. Az intenzív kardió edzések jelentős izzadással is járnak, ami még hatékonyabbá teszi a méregtelenítést és tisztítja bőrünk pórusait.
Kardióedzésnek tekinthető egy hosszan tartó, egyenletes, de nem túl megterhelő mozgás mint amilyen például a kocogás, a futás vagy a kerékpározás, illetve olyan intenzív, nagy igénybevételt jelentő sportokkal, mint amilyen az aerobic, a zumba vagy éppen a gyors tempójú úszás. Mindkét edzésforma a pulzusszámot növelő kardió edzés és mindkettőnek számos jótékony hatása van. A két mozgást akár kombinálni is lehet, a kettő nem zárja ki egymást.
Kíméletes edzésterv futópadra
Cukorbetegség esetén érdemes beiktatni a napi szintű testmozgást. Ezt legegyszerűbben egy otthoni futópadon vagy más otthoni kardiógépen tehetjük meg, ahol bármikor rendelkezésünkre áll az adott sporteszköz. A professzionális kardiógépeken mi magunk állíthatjuk be az edzés hosszát és intenzitását. A cél az, hogy már első alkalommal is legalább 20 percig tudjuk végezni az adott mozgásformát. Érdemes a főétkezések után beiktatni az edzést, ez kifejezetten jó hatással van a vércukorszint csökkenésére. Futópadon kezdetnek egy lassú séta, esetleg kis emelkedővel nehezítve tökéletes választás.
A már kialakult cukorbetegséggel sajnos meg kell tanulnunk együtt élni, azonban a diéta betartásával és rendszeres testmozgással sokat tehetünk az egészségi állapotunk javítása érdekében.
Válassz a Használt kondigépek kardiógépei közül rendszeres otthoni edzésedhez eszközt >>